Tango Argentino Moldova- prima comunitate de tango social la cea de-a 7-a aniversare

Tango Argentino Moldova- prima comunitate de tango social la cea de-a 7-a aniversare Alexander Volkov

Tango Argentino Moldova, fondată în 2010 de către Tatiana Gordinscaia și Gheorghe Pavlov, este prima comunitate din Moldova care a avut curajul să inspire lumea să danseze tango argentinian. Este prima comunitate care a adus mari maeștri ai tangoului în Moldova. Prima comunitate care a organizat în 2012 primul festival de tango social, prima milonga, primul maraton de tango, primul flash-mob……primii în foarte multe, dar și mai important, primii la capitolul – calitate și spirit de familie.

Interviu cu fondatoarea TAM, Tatiana Gordinscaia

TAM – comunitatea îndragostită lulea de tango a organizat până acum 3 festivaluri de tango, 2 maratoane, cel din urmă va avea loc în perioada 6-8 octombrie la Chișinău. Au fost organizate cu măiestrie peste 40 de workshopuri cu dansatori de talie mondială. De 7 ani, pragul școlii Tango Argentino Moldova au trecut peste 300 de persoane care au gustat din magia acestui dans cu adevărat unic. În prezent, din mica familie TAM fac parte în jur de 100 de îndrăgostiți de tango.

18624772 10211363484274214 945692778 n

Pentru că sunt primii care au adus tangoul social pe plai mioritic, sunt respectați și puși în valoare de titanii tangoului argentinian veritabil. Elevii au avut parte de îndrumări din partea maeștrilor precum: Jose Almar si Juliana Aparicio (Argentina), Flaco Dany (Argentina), Max Van der Voorde și Solange Acosta (Argentina) ,Laura Iaru , Lucian Stan (România), Andrea Dedo și Helga Corpora (Italia),Raul Navalpotro (Spania), Viaceslav Ivanov si Olga Leonova (Slovenia), Yuri Verderevskii (Rusia).

În tango, pe lângă tehnică și anii de școală, se caută EMOȚIA și SINCERITATEA. Nici una, nici alta nu se învață, dar cu răbdare pot fi scoase la lumină dacă ai mintea deschisă și sulfetul împăcat.

18157913 1346537065436267 7624563238373756549 n

TAM nu ar fi o școală de tango atât de unită și transparentă fără instructorii care inspiră elevii să danseze fiecare tandă de parcă ar fi ultima. Perechile de dans – Pavel Lozan și Tatiana Gordinscaia, Grigore Demcenco și Liubov Botnaru, Leonid Koida și Elena Stetinina, Cristina Paiu, Alina Marcoci reprezintă coloana vertebrală a acestei comunități.

Pavel Lozan și Tatiana Gordinscaia sunt invitați de onoare la astfel de evenimente precum: White Tango Nights (București) , Valencia Tango Weekend (Valencia) , Festivalito del Mar (Odessa).

Trebuie să-I dai tangolui timp, el vine încet, dar sigur

Dacă ar fi să facem analogie cu un basm, începem cu…..a fost odată ca niciodată o studentă foarte ambițioasă, pe nume Tatiana Grodinscaia. Iubea să danseze, dar habar nu avea de dansurie sociale și într-o bună zi, cu un prieten drag, Gheorghe Pavlov, a decis să predea câteva lecții de salsa, bachata, merengue, Brazilian bolero și tango.

După câteva încercări, urcușuri și coborâșuri, tangoul a luat întâietate și a devenit activitatea primară. Astfel, pe 25 mai 2010, apare Tangordance Studio (în prezent: Tango Argentino Moldova). Se formează primul grup de elevi. Primii profesori: Tatiana și Gheorghe. A fost greu, dar a meritat tot efortul. Tatiana a mers la primul workshop de tango în Sofia (Bulgaria).

18643443 10211363526115260 1941234415 n

”Era foarte greu. Nu înțelegeam ce înseamnă să asculți partenerul de dans, ce înseamnă să faci pași într-un fel anume. Cu multă muncă și jerfte considerabile, am realizat că tangoul mi-a schimbat viața și am ales să fac doar tango”.

În tango, nu contează ce vârstă ai, contează cât de matur e sufletul tău

Așa a început mica aventură cu tangoul social. Primele milongi de amploare la restaurante, cafenele, la teatrul Eugene Ionesco, primele workshopuri cu invitați notorii, elevi buni și prima promoție de dansatori. ”Recunosc, la început e nevoie de un pic de autoritate. Altfel nu poți construi o comunitate…..sănătoasă, fără concurență și intrigi. Eu sunt cu adevărat fericită că avem o comunitate corectă și pură. ”

17883980 1146976378758502 1063773682547243081 n

Povestea a continuat cu tangoul salon și tango family. Cei care au inspirit-o pe Tatiana să se focuseze mai mult pe acest aspect au fost Laura Iaru (România), Jose Almar și Juliana Aparicio (Argentina). ”Sunt oameni care au tango în ei și cei care nu-l au. Pe atunci nu înțelegeam ce înseamnă acest lucru. Acum știu că de fapt este să fii om bun și dansezi cu plăcere”.

A preda tango înseamnă să predai atitudine față de oameni, de viață, nu doar pași

Cu toate că în Moldova se năștea prima școală de tango argentinian, ceva nu ajungea. Argentina-soluția ce se lăsa așteptată. Tatiana a plecat pe tărâmul tangoului autentic. ”Eu dansez tango de 7 ani, dar simt că dansez tango adevărat de vreo 4 ani. Și acest lucru l-am înțeles după vizita mea în Argentina. Ca să predai tango, trebuie să-l înveți să-l dansezi. Nu poți face asta peste noapte. Tangoul nu este un simplu dans…..și cand îi aud pe cei care dansează de un an și încep să predea…..nu înțeleg. Pentru că a preda tango înseamnă să și predai atitudine față de oameni, de viață…..nu doar pași….”

Tango Argentino Moldova se mândrește cu elevii săi, mai cu seamă că unii dintre ei predau tango la Moscova, la București….și în alte țări pe unde au emigrat. Primele concerte de tango cu invitați străini sunt organizate de eleva TAM, Olga Vlasenko.

Evident că tangoul apropie, unește oameni, crează chimie între un bărbat și o femeie, răscolește suflete. Astfel, se nasc frumoase povești de dragoste.

18678836 10211363554515970 1743100203 n

”Tangoul este un instrument care scoate în evidență multe chestii care ne deranjează. Tangoul nu este soluția, e doar un instrument pentru soluționarea problemelor emoționale. Tangoul te învață să privești altfel viața și nu doar a ta”.

Tangoul asta ne învață. Nu trebuie doar să iei, dar și să dai

Unul din principiile de bază al TAM este lipsa discriminării. În tango nu trebuie să existe răutate, politică, intrigi, doar liniște interioară și bunăvoință.
”La școala noastră împărțim tradiții. Aici, noi avem o familie. Cand oamenii vin la noi simt o atmosferă caldă. Ești un membru al familiei. La început, mă durea mult când elevii noștri se lăsau de lecții, pentru că îi primeam ca pe copiii mei, le dădeam tot, jertfeam viața mea personala pentru tango. Până la urmă tangoul nu se impune. Oamenii nu trebuie forțați să revină în tango. E o decizie personală…..”

Tangoul nu se joacă. Se simte. Se dansează așa cum ești….TU

17883826 1146975172091956 5158664935018190328 n

Pentru că trăim în societatea în care trăim și întotdeauna se vor găsi oameni care vor profita de numele bun al comunității Tango Argentino Moldova, se vor crea o grămadă de stereotipuri în tango. La TAM, acestea nu există. Lumea vine să danseze și să se simtă bine.

”Să joci tango nu înseamnă că dansezi cu adevărat tango argentinian. Maestra Virginia Pandolfi spunea că trebuie să dansezi așa cum ești tu. Dacă îți vine să plângi, plânge, dacă vrei să râzi, râde. E urât și neprofesionist când se joacă în tango. Vreau ca elevii mei să simtă dragoste de tango. Dragoste absolută este atunci când dai și nu aștepți nimic în schimb. Sunt extrem de mândră de elevii mei pentru că de cât timp nu ar dansa, ei continuă să meargă la workshopuri, sunt disciplinați și talentați. Maeștrii care ne vizitează zic că elevii TAM sunt educați și nu au aere de vedete, dar cu adevărat vor să se dezvolte în tango. Asta e marea mea bucurie și performanță. Oamenii.”

18685617 10211363529395342 804634896 n

 

Corina Morozan

Foto: Alexander Volkov, Florin Fiscu (2)

1 comentariu

  • Nikolai
    postat de Nikolai
    Sâmbătă, 02 Decembrie 2017 12:18

    poze frumoase

Lasă un comentariu

Admitere 2018 USMF pe Etape